Erem

Wiercenie studni głębinowych – najważniejsze sprawy przed podjęciem decyzji

Wykonanie własnej studni głębinowej jest korzystnym wyborem w przypadku wielu gospodarstw domowych. Wydobywana z niej woda może zostać użyta w domu jak i ogrodzie – np. do czyszczenia samochodu i podjazdu, podlewania roślin. Przed podjęciem decyzji o wykonaniu studni warto jednak zapoznać się z kilkoma kluczowymi sprawami, mającymi olbrzymi wpływ na opłacalność całej inwestycji. Opisujemy je w naszym tekście, wskazując na najważniejsze kwestie użytkowe i praktyczne.

Badanie gruntu i kwestie formalne

Choć niektórzy z tego rezygnują, jednak warto zdecydować się na badanie geologiczne gruntu. Pomoże dokładnie określić optymalną głębokość, na którą warto się wwiercić. Tym samym przełoży się na opłacalność inwestycji i pozwoli określić koszt jej wykonania.

Formalności związane z wierceniem studni głębinowej stają się tym bardziej rozbudowane, im jest ona głębsza. Przepisy określają, że jeśli sięga ona na mniej niż 30 metrów w głąb gruntu, a jej średnia dobowa wydajność nie przekracza 5m3, to inwestycję należy zgłosić jedynie do urzędu gminy.

Zalegalizowanie głębszej i bardziej wydajnej studni wymaga dodatkowych załatwień – uzyskania pozwolenia od Państwowego Gospodarstwa Wodnego („Wody Polskie”) oraz wniesienia związanej z tym opłaty.

Wybór ekipy wykonawczej oraz określenie wydajności źródła

Wybierając kontrahenta warto zwrócić uwagę na jego rekomendacje, doświadczenie i wykorzystywane sprzęty. Jest to ważniejsze kryterium wyboru niż niskie stawki za wykonanie usługi. Ekipa wykonawcza powinna być godna zaufania, tym bardziej, że jakość działania studni można realnie ocenić dopiero po kilku miesiącach jej użytkowania.

Wykonanie studni wymaga przeprowadzenia testu wydajności źródła. Określa to jej spodziewaną wydajność, czyli parametr kluczowy w czasie doboru pompy głębinowej. Wynik testu ma też wpływ na ułożenie warstw filtracyjnych i proces oczyszczania odwiertu.

Wybór pompy głębinowej to zazwyczaj ostatni etap wymagający pomocy fachowców. Urządzenie to powinno pasować do wydajności, głębokości, średnicy, typu zbiornika i spodziewanego zapotrzebowania na wodę użytkowników studni. Samodzielny wybór pompy jest w zasadzie niemożliwy; do oszacowania wszystkich istotnych zmiennych konieczna jest pomoc profesjonalisty.

Wytrzymała obudowa w studni wierconej

Ważną sprawą jest też sposób obudowania danej studni. Funkcją obudowy jest nie tylko zabezpieczanie studni przed dostępem czynników zewnętrznych (opadów atmosferycznych, obiektów fizycznych, zabrudzeń), ale również ochrona przed dostępem zanieczyszczeń pochodzących z wód gruntowych. Najczęściej wybór pada na obudowy wykonane ze wzmocnionych tworzyw sztucznych, gwarantujących wieloletnią żywotność oraz odporność na uszkodzenia, w tym na procesy korozji. Alternatywnym wyborem są obudowy z kręgów betonowych ze specjalną denną podstawą, kręgami pośrednimi oraz nasadą wieńczoną żeliwną pokrywą.

W wyborze typu obudowy warto zwrócić uwagę na takie kwestie jak ułatwiony dostęp do wnętrza studni. Istotna jest także głębokość obudowy, która powinna odpowiadać rozmiarowi studni oraz zapewnić ochronę przez zamarzaniem w okresie zimowym.

Scroll to Top