Erem

Metody udrażniania studni głębinowych

Udrażnianie studni głębinowych to jeden z głównych i najczęściej stosowanych sposobów pozwalających na ich oczyszczenie. Polega na usunięciu powstających w niej zatorów, które mogą utrudniać lub uniemożliwiać bezpieczne z niej korzystanie. Stosuje się w tym celu przede wszystkim preparaty biologiczne, dedykowane do rozpuszczania i usuwania niedrożności. Ponadto wykorzystywane są metody mechaniczne, odkażanie oraz odmulanie. Ponieważ troska o studnię głębinową jest niezwykle ważna zarówno z uwagi na jakość wydobywanej z niej wody, jak i zdrowie korzystających z niej osób, nie należy zaniedbywać tego zadania.

Preparaty do udrażniania studni głębinowych

Wybór środków do udrażniania studni warto dokładnie przemyśleć, a najlepiej skonsultować ze specjalistą – na przykład pracownikiem sklepu, do którego zwracamy się o pomoc. Najczęściej stosuje się specjalne biopreparaty oraz aktywatory, w których znajdują się wyselekcjonowane kultury bakterii oraz enzymy lityczne. Jest to rozwiązanie wysoce bezpieczne oraz stosunkowo tanie, które można stosować w studniach o różnej konstrukcji, rozmiarze i pojemności.

Wykorzystuje się także środki dedykowane do usuwania konkretnych typów substancji zalegających w studniach. Zawierają one wyspecjalizowaną mikroflorę, dedykowaną na przykład do redukcji tłuszczy. Środki te sprawnie doprowadzają do redukcji zalegających substancji, a także zapobiegają powstawaniu niepożądanych kożuchów na powierzchni wody. Preparaty takie mogą mieć formę proszków, płynów, granulatu, tabletek, koncentratów. Ich receptura jest dokładnie ustalona i odznaczają się wysokim stopniem stężenia wybranych mikroorganizmów.

Pozostałe metody udrażniania studni głębinowych

Wykorzystanie preparatów biologicznych nie zawsze jest jedynym wybieranym i zalecanym rozwiązaniem. W praktyce stosuje się także inne metody – takie jak mechaniczne czyszczenie studni, odkażanie i dezynfekcja, a także usuwanie warstwy mułu. Każde z nich może pomóc w przywróceniu studni jej właściwego poziomu higienicznego i uczynić bezpiecznym źródłem wody użytkowej.

Czyszczeni mechaniczne polega na usuwanie tych zanieczyszczeń, które nie poddają się rozpuszczaniu. Może być wykonywane za pomocą środków i urządzeń fizycznych, w tym poprzez zastosowanie specjalnych mechanizmów filtrujących.

Odkażanie i dezynfekcja polega na zastosowaniu środków zawierających chlor. Są one wprowadzane do wnętrza studni, a ich działanie zachodzi bardzo szybko. Jest to metoda skutecznie neutralizująca wszelkie niebezpieczne dla zdrowia drobnoustroje. Jej jedyną wadą jest fakt, że może na pewien czas zmienić walory smakowe wody. Jest to jednak zmiana przejściowa i niegroźna dla użytkowników studni.

Usuwanie warstwy mułu przeprowadza się zazwyczaj z wykorzystaniem specjalnych pomp. Usuwają one warstwę mułu gromadzącego się wraz z dopływem wód gruntowych. Jest to czynność niezwykle ważna, gdyż warstwa mułu tworzy warunki sprzyjające rozwijaniu się bakterii i innych mikroorganizmów.

Stosowane powyżej rozwiązania pozwalają nie tylko na oczyszczenie studni, ale również na jej udrożnienie, a tym samym na zwiększenie jej wydajności i jakości wydobywanej wody. Warto wybierać konkretne rozwiązanie po konsultacji ze specjalistą, by mieć pewność, że studnia odzyska maksymalną sprawność, a jej dalsze użytkowanie będzie bezpieczne.

Scroll to Top