Erem

Uzdatnianie wody – na czym polega i czemu warto je przeprowadzać?

Woda przeznaczona do spożycia powinna być oczyszczona, wolna od składników szkodliwych, a tym samym – bezpieczna dla jej użytkowników. Wszelkie zmiany związane z barwą wody, jej zapachem, klarownością, powinny budzić naszą szczególną uwagę. Nawet woda kranowa, dostarczana z lokalnej sieci wodociągowej, może nie spełniać właściwych kryteriów. Ponieważ uzdatnianie wody może być przeprowadzone na kilka różnych sposobów, postanowiliśmy przygotować zwięzłe omówienie tego tematu, wyjaśniające kiedy i dlaczego warto wodę uzdatniać.

Czym jest a czym nie jest uzdatnianie wody?

Uzdatnianie to po prostu proces mający na celu przywrócenie wodzie jej właściwej jakości. Może polegać na oczyszczeniu wody, jej zmiękczeniu, a niekiedy także na innych oddziaływaniach. W czasie uzdatniania z wody usuwa się takie substancje jak związki manganu, żelaza, amoniaki, a także zanieczyszczenia organiczne.

Najczęstszą przyczyną uzdatniania wody jest jej podwyższona twardość. Korzystanie z takiej wody jest szkodliwe nie tylko dla zdrowia osób ją spożywających, ale również z perspektywy urządzeń w jakich się znajdzie. Będzie powodować powstawanie osadów (na przykład w ekspresach do kawy, pralkach, zmywarkach, czajnikach), obniżając ich sprawność oraz skracając żywotność.

Po uzdatnieniu, woda zostanie oczyszczona z nadmiaru związków mineralnych, co uczyni ją mniej inwazyjną w czasie codziennego wykorzystania. Ponadto woda uzdatniona, pozbawiona nawet śladów ilości związków żelaza i innych substancji, będzie miała lepszy smak i zapach, co na pewno przełoży się na jakość zaparzanych kaw i herbat.

Najchętniej wody – najlepsze rozwiązania

Do uzdatniania wody użytkowej można stosować różne rozwiązania. W przypadku gospodarstw domowych, stosuje się różnego typu stacje uzdatniania. Mogą pełnić różne funkcje specjalistyczne – zmiękczać wodę, odżelaziać ją, usuwać z niej zanieczyszczenia organiczne i mechaniczne.

Do użytku prywatnego można też zastosować filtry węglowe, mniej wydajne, ale równie skuteczne usuwaniu zanieczyszczeń typu chemicznego i organicznego. Ich zadaniem może być też utlenianie wody, jej klarowanie i tym samym poprawa walorów smakowych.

Do bardziej zaawansowanego zastosowania przeznaczone są uzdatniacze dwuelementowe, dedykowane do użytku w domach prywatnych, a także firmach (myjnie, piekarnie, sklepy). Osoby dysponujące studnią głębinową mogą natomiast korzystać z uzdatniaczy studziennych, wysoce odpornych na uszkodzenia oraz idealnie radzących sobie z oczyszczaniem wody pochodzącej z gruntu.

Scroll to Top