Niektórzy użytkownicy stają przed koniecznością uzdatniania wody wykorzystywanej w ich gospodarstwie domowym. W przypadku osób wykorzystujących miejskie systemy wodociągowe, dochodzi do tego dość rzadko. Częściej usługę uzdatniania wybierają osoby korzystające ze studni głębinowych lub innych źródeł. Poniżej skupiamy się na najczęstszych sytuacjach, gdy uzdatnianie wody jest zalecane oraz prezentujemy najchętniej wybierane w tym celu rozwiązania, które pomogą szybko i sprawnie przywrócić wodzie jej pożądaną jakość.
Uzdatnianie wody – najważniejsze sytuacje
Zaleca się przeprowadzenie uzdatniania, gdy woda nie jest bezpieczna w czasie spożycia, nie nadaje się do celów użytkowych lub nie spełnia określonych wymogów dotyczących jej jakości. Przede wszystkim ma to miejsce, gdy w wodzie występuje większe niż dopuszczalne stężenie zanieczyszczeń chemicznych lub mikrobiologicznych. Mogą być to bakterie, wirusy, pestycydy, metale ciężkie, sole mineralne.
Zdarza się to zwłaszcza w przypadku wody pozyskiwanej ze studni głębinowych. Niestety ale zasilająca je woda gruntowa może nieść z sobą różne drobinki i substancje, w tym między innymi związki żelaza. W przypadku wody pochodzącej z sieci wodociągowej, jej zanieczyszczenie może wynikać z warunków transportu oraz przestarzałego systemu rur.
Ponadto uzdatnianie wody jest często przeprowadzane na potrzeby rolnictwa i przemysłu. W ten sposób usuwa się zanieczyszczenia z wody wykorzystanej w danym gospodarstwie lub firmie, redukując ilość szkodliwych substancji, które mogłyby dostać się do środowiska i gleby.
Najlepsze metody uzdatniania wody
Istnieje kilka metod wartych zastosowania. W wyborze konkretnej warto skorzystać z pomocy fachowców, którzy najpierw poddadzą wodę diagnozie, a następnie wskażą na optymalne rozwiązanie. Wykorzystywana jest między innymi filtracja mechaniczna, która pozwala na usunięcie cząsteczek stałych (piasku, gliny, żwirków) z wody. Uzdatnianie mechaniczne polega na wykorzystaniu związków chloru, ozonu, tlenku manganu lub innych, które wyniszczają bakterie i wirusy obecne w wodzie, a także neutralizują wybrane substancje chemiczne.
Metoda odwróconej osmozy jest procesem polegającym na usuwaniu zanieczyszczeń takich jak sole mineralne, metale ciężkie, pestycydy. Stosowana jest także destylacja, uzdatnianie metodą UV, elektrodejonizacja, adsorpcja, uzdatnianie membranowe, odżelazianie. Jedynie odpowiednio dobrana metoda, przeprowadzona pod okiem fachowców, może zagwarantować przywrócenie wodzie właściwych właściwości chemicznych i możliwość jej bezpiecznego użytkowania.