Erem

Jak działa pompa głębinowa?

Pompy głębinowe to specjalistyczne urządzenia przystosowane do pracy w środowisku wodnym. Ich zadaniem jest pompowanie cieczy znajdujących się na dużych głębokościach. Pompy głębinowe instaluje się w różnych miejscach, w celu pozyskiwania wody np. ze studni głębinowych. W ten sposób mogą one zasilać gospodarstwa domowe oraz obiekty komercyjne i przemysłowe. W naszym krótkim wprowadzeniu w tematykę pomp głębinowych podpowiadamy na czym polega ich działanie, jak wygląda ich typowa konstrukcja oraz kiedy i dlaczego warto zastosować pompę głębinową w zasilaniu domu rodzinnego. 

Zastosowanie pompy głębinowej

Wydobywanie wód głębinowych to podstawowa funkcja pomp. Stosuje się je zarówno do wydobywania wody użytkowej, jak również dla celów przemysłowych, np. w branży kopalnianej. Pompy głębinowe znajdują też zastosowanie w rolnictwie oraz sieciach wodno-kanalizacyjnych o różnej powierzchni i konstrukcji. Ponadto za ich pomocą można eksploatować źródła termalne oraz wydobywać wody mineralne. 

Zaleca się stosowanie pomp głębinowych w tych miejscach, w których lustro wody ulokowane jest poniżej poziomu 8 metrów. Warto przy tym podkreślić, że pompy głębinowe nie nadają się do transportu wody mocno zanieczyszczonej lub zawierającej cząstki ścierne lub włókniste. 

Zasada działania pompy głębinowej 

Dostępne pompy głębinowe mogą pracować w pionie oraz w poziomie. W każdym wypadku ich działanie polega na pobieraniu wody, do czego dochodzi za pomocą wytwarzanej różnicy ciśnień. Kluczowy jest pod tym względem wirnik pompy, który może mieć formę promieniową lub diagonalną. Napędzany jest silnikiem, którego napęd przenosi zintegrowane z systemem sprzęgło. Pompa jest zazwyczaj połączona z odpowiednim orurowaniem oraz zabezpieczona specjalnymi tłoczeniami, kołnierzem lub gwintem. 

Nowoczesne sprzęty wyposażone są w czujniki stanu wody, bezpieczniki oraz dodatkowe systemy ochronne, a ich działanie jest niemal całkowicie automatyczne. Dzięki temu pompa jest chroniona przed uszkodzeniem, przegrzaniem lub spięciami elektrycznymi. Wiele z dostępnych pomp głębinowych to urządzenia bezawaryjne, działające sprawnie i wydajnie przez wiele lat. 

Pompa głębinowa w domu rodzinnym?

W domach rodzinnych, w których nie ma możliwości dostępu do wody z lokalnej sieci, można pomyśleć o zamontowaniu pompy głębinowej. Będzie ona dostarczać wody z ujęcia podziemnego lub studni. Pompa do użytku domowego powinna być dopasowana do głębokości studni, warunków gruntowych oraz możliwości montażowych. 

Do użytku domowego warto wybierać pompę z pakietem usług serwisowych. Poza tym kluczowe są takie szczegółowe parametry techniczne jak średnica pompy (zalecana to 75-97 mm.), która powinna być mniejsza niż średnica rur osłonowych, odporność pompy na korozję, wydajność silnika, wysokość tłoczenia wody oraz sposób zasilania. Pomocna jest także możliwość regulacji wydajności oraz tempa pracy układu, a także obecność zaworu zwrotnego. Na koniec warto podkreślić, że w studniach zawierających wodę z piaskiem należy stosować pompy przystosowane do pompowania takich właśnie cieczy. 

Scroll to Top