Erem

Dlaczego projekt ogrodu warto zlecić profesjonalistom?

Zaprojektowanie i założenie ogrodu to z pozoru bardzo łatwa rzecz – kupujemy rośliny, wsadzamy je do gruntu i cieszymy się urokami kwitnących rabat. Po kilku tygodniach okazuje się jednak, że niektóre z roślin nie przetrwały naszych zabiegów, jedne zostały zarośnięte przez drugie, a zimą ogród jest opustoszały.

Podczas projektowania ogrodu bardzo ważna jest wiedza z zakresu klimatu oraz roślinności. Musimy wiedzieć, jak rozrastają się poszczególne sadzonki oraz jakich warunków potrzebują. Zdarza się, że jedne rośliny nie znoszą towarzystwa drugich co prowadzi do ich zamierania. Zlecenie projektu ogrodu profesjonalistom może być w tym wypadku znacznie lepszym i ostatecznie tańszym rozwiązaniem.

Projektowanie ogrodu – co trzeba wiedzieć

Każdy region charakteryzuje się innym mikroklimatem. Wpływ ma na to wiele czynników – wiatry, lasy, góry, ale też obecność jezior czy morza. W praktyce oznacza to, że podczas gdy w jednym regionie Polski niektóre rośliny doskonale zimują, w drugim nie dadzą rady bez pełnego okrycia.

Ale mikroklimat to nie wszystko, co jest ważne podczas projektowania ogrodu – planując rabaty bardzo ważne jest wzięcie pod uwagę również ogólnej topografii terenu, a także jakości gleby i naturalnych roślin, które spotkamy w lesie czy przy drodze.

Osoby, które specjalizują się w projektowaniu ogrodu posiadają również bardzo szeroką wiedzę z zakresu roślinności – dzięki temu mogą dobierać różnorodne byliny, krzewy i drzewa tworząc przepiękne kaskadowe rabaty.

Profesjonale projektowanie ogrodu – jak wygląda

Przygotowując się do projektowania ogrodu poza czynnikami wymienionymi wyżej należy uwzględnić również kilka innych rzeczy. Zalicza się do tego gust i potrzeby właścicieli, rozmieszczenie oświetlenia, system nawadniający, ale też i zabudowanie i elementy stałe działki, czyli między innymi dom czy garaż, ale również starodrzew.

Ogród powinien być podzielony na kilka stref, dzięki czemu będziemy mogli po prostu odpocząć w obecności zieleni, wyznaczyć miejsce do zabaw dla dzieci, miejsce do przyjmowania gości i część reprezentacyjną, która najczęściej obejmuje wejście do domu.

Dopiero znając odpowiedzi na te kwestie można przystąpić do przygotowania projektu, w którym uwzględnia się kolory oraz wysokość poszczególnych rabat.

Jak dobierać rośliny na rabaty?

W ogrodach najlepiej prezentują się tak zwane rabaty kaskadowe. Z tyłu sadzimy drzewa lub wyższe krzewy, przed nimi niższe i rabaty wykańczamy niskimi bylinami lub krzewinkami. W ten sposób ogród wydaje się większy, a jednocześnie możemy podziwiać wiele kolorów kwiatów, liści i cieszyć się ze wspaniałej różnorodności.

Wybór kwiatów na rabaty jest dość skomplikowany i czasochłonny. W projekcie rabat należy uwzględnić wszystkie pory roku, dzięki czemu nawet w długie zimowe miesiące rabaty nie będą straszyły pustkami.

Dlaczego warto zlecić projektowanie ogrodu firmie?

Projektowanie ogrodów wymaga bardzo szerokiego zakresu wiedzy. Firmy, które zajmują się tym profesjonalnie doskonale radzą sobie z właściwym doborem roślin, oświetlenia oraz systemów nawadniających, dzięki czemu czas spędzony w ogrodzie jest po prostu przyjemnością.

Projektując ogród samodzielnie można popełnić wiele błędów – przede wszystkim w doborze roślin. Wiele sadzonek kupujemy latem lub jesienią, gdy często są jeszcze ulistnione, przez co rabaty zimą straszą pustką. Drugim bardzo ważnym elementem jest wzajemne sąsiedztwo – rośliny mają inne wymagania glebowe, dlatego też choć tuje wyglądają efektownie w pobliżu lawendy, niekoniecznie będą się we właściwy sposób rozrastać.

Zły dobór roślin to ostatecznie strata pieniędzy, bowiem będzie wymagany nowy zakup. Warto zatem zaufać w tej kwestii profesjonalistom i oddać im swój ogród do zaprojektowania.

Scroll to Top