Hydrofory to specjalne układy odpowiadające za generowanie ciśnienia w instalacji hydraulicznej. Dzięki nim woda może swobodnie płynąć z wszystkich kranów znajdujących się w danym budynku. Hydrofory stosuje się w tych miejscach, w których nie powstało podłączenie do lokalnej sieci wodociągowej i konieczne jest podłączenie do innego źródła bieżącej wody. Dobrze dobrany hydrofor potrafi działać sprawnie przez wiele lat, bez problemów zaopatrując wszystkie ujścia w wodę.
Hydrofory i ich zastosowanie
Hydrofor to kluczowy element całego układu. Jest to dużych rozmiarów zbiornik, do którego wnętrza wodę wtłacza specjalna pompa. Hydrofory są szczelne, a w czasie pompowania kompresuje się powietrze. Dzięki temu woda będzie wypływać pod dużym ciśnieniem, wystarczającym do zasilenia całego budynku i jego wszystkich lokali. Hydrofory wykorzystuje się przede wszystkim w instalacjach pobierających wodę ze studzienek lub innych ujęć bezciśnieniowych.
Tym samym zastosowanie hydroforów jest potencjalnie bardzo szerokie. Obejmuje także działki wykorzystywane w celach rekreacyjnych lub komercyjnych, na których nie ma innej możliwości zasilania ujęć wody. Oczywiście w zależności od warunków panujących na danej działce oraz głębokości ujęcia wody, stworzony hydrofor będzie się nadawał do realizacji różnych zadań. Możemy wykorzystać go w podlewaniu krzewów, zasilania ujęć dla celów rolniczych, wydobywania wody przemysłowej.
Rodzaje i parametry zbiorników hydroforowych
Znajdziemy zbiorniki hydroforowe w różnych wariantach, różniących się przede wszystkim rozmiarem. Pojemność najmniejszych zbiorników sięga zaledwie kilku litrów. Największe dostępne hydrofory mogą mieć nawet więcej niż 1000 litrów objętości. Najczęściej wykorzystuje się zbiorniki o pojemności kilkuset litrów, idealne do zasilania budynków mieszkalnych.
Z perspektywy użytkowników danej instalacji, ważna jest także ilość cyklów pracy urządzenia, która powinna być możliwie jak najmniejsza. Im rzadziej hydrofor będzie wtłaczał i pompował wodę, tym lepiej dla jego prawidłowej eksploatacji oraz konserwacji. Dlatego wybierając zbiornik warto przede wszystkim dążyć do zapewnienie minimalnej ilości cyklów pracy, zgodnie z zaleceniami podanymi przez producenta urządzenia.
Ważną sprawą jest także sposób wykonania hydroforu i wykorzystane materiały. Popularnym rozwiązaniem są urządzenia z blachy ocynkowanej lub też złożone z gumowego zbiornika ulokowanego na metalowym stelażu. Odznaczają się długą żywotnością oraz stabilną pracą przez cały czas użytkowania.
Warto też zwrócić uwagę na spodziewaną wydajność pomp, określaną m.in. poprzez wysokość, na którą są w stanie unieść wodę. Standardowe warianty dedykowane do pracy w ogrodzie i na działce mogą osiągać wysokość nawet 7-8 metrów. Do studzienek głębszych warto wybierać pompy wydajne na przynajmniej 30 metrów.
Na koniec warto podkreślić, że wybór konkretnego hydroforu należy uzgodnić ze specjalistą, najlepiej osobą odpowiedzialną za projekt lub serwis danego systemu. Pomoże nam w dobraniu konkretnego typu urządzenia oraz ustalenia optymalnych parametrów pracy.